Domácí úpravy vozidel: co ano a co ne?

O nás češích se říká, že jsme národem kutilů. Platí to v dílně, na zahradě i v garáži. Při úpravách aut umíme uzdu fantazii pořádně popustit.

Úpravy vozidel ale mají  svá pravidla. Neschválenými úpravami řidiči často  riskují až desetitisícové pokuty, nesplnění podmínek STK  a některé úpravy jsou navíc naprosto zbytečné, ne-li dokonce nebezpečné.  Tresty za nepovolené úpravy se pohybují od slovní domluvy až po zákaz řízení na šest měsíců.  Záleží především na závažnosti a typu přestupku. Problémy nastanou i při pojistném plnění u nehody. Jestliže vozidlo vybavíte zakázanými prvky, pojišťovna se k vám pravděpodobně obrátí zády.

Úpravy vozidel z pohledu zákona

Výroba a modifikace konstrukčních částí i technických celků vozidel se v Česku řídí dvěma zákony. Stěžejním je v tomto případě  zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na silničních komunikacích (silniční zákon). Doplňuje ho pak zákon  č. 56/2001 Sb.  o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.  Oba tyto zákony vysvětlují možné úpravy i samotnou výrobu vlastních vozidel.

Oblíbené úpravy, které vaše auto rozhodně nezrychlí

Pneumatiky a kola

Mezi nejčastější domácí úpravy vozidel patří změna velikosti a průměru kol. Jedná se přitom o změnu, kterou přesně vykládá metodika ministerstva dopravy. Povolené velikosti pneumatik a ráfků najdete ve velkém technickém průkazu. Nesmíte taky zapomenout na schválení a atest kol (typový list). Ten získáte při nákupu kol v  našich servisech BestDrive. Prokážete tak, že kola jsou otestovaná a vhodná i bezpečná pro vaše vozidlo.

Při montáži alternativního rozměru kol, je tuto změnu nutné do TP úředně zapsat. Jak na to vám rádi poradíme v našich servisech.  S typovým listem, namontovanými koly na autě a velkým technickým průkazem zamíříte na stanici technické kontroly (STK) a necháte si všechny dokumenty řádně potvrdit.  Poté navštívíte dopravní inspektorát nebo obecní úřad s rozšířenou pravomocí, kde vám zaznamenají  změnu do TP.

Pokud si na vozidlo namontujete  neschválená kola  jiného typu nebo velikosti,  neprojdete při STK. Stejně tak si to odskáčete i v případě pojistného plnění. Pojišťovny jsou v tomto případě nekompromisní.

Podvozek

Mezi oblíbené vylepšení automobilu, aspoň vzhledově, patří zvýšení nebo snížení podvozku vozidla. Nejčastěji se provádí  snížení podvozku, ale u obou si musíme dát pozor na výsledný dopad na jízdu, praktičnost a negativní vlivy na  opotřebení ostatních dílů vozidla. Auto s nízkým podvozkem je fajn, jenže jen dokud jezdíte po hladkých a rovných silnicích.

„Tankodromy“, vídané na mnoha místech Evropy, si s nárazníkem blízko nad asfaltem moc dobře nerozumí. A jezdíte-li po městě, jsou tu ještě další nástrahy jako retardéry či vjezdy do garáží, které mohou vaší jízdě i vystavit stopku.

Vzhledem k  celkovému dopadu chování vozidla při jízdě a bezpečnost, vždy použijte  pouze schválené a homologované tuningové sady, které lze na trhu zakoupit, a nechte si je namontovat v  odborné dílně, která zároveň k  podvozku upraví i parametry geometrie.

Nárazníky, blatníky a další vylepšení

Zákon uvádí, že veškeré konstrukční prvky na vozidle  musí být homologované. To platí zejména v případě těch viditelných, na které vás upozorní policisté při silniční kontrole. Jako řidič máte  povinnost  vozit  certifikát o homologaci  s sebou a při silniční kontrole ho předložit. Také montáž doporučujeme svěřit odborníkům. Například neodborné přilepení nevhodného křídla obvykle zvýší  aerodynamický odpor a hmotnost auta v tom lepším případě. V horším tahle paráda ve vysoké rychlosti z auta uletí a způsobí nehodu.

Osvětlení a neony

Zářivá osvětlení, například neony pod autem, jsou velmi oblíbeným domácím vylepšením.  Na policii nebo STK však velký dojem neudělají.

Zapomeňte na  stroboskopy, neonová podbarvení nebo blikající světýlka a nepovolenou barevnost. Reflektory mohou blikat pouze sanitkám, podvozek nesmí svítit nikomu. Modré majáky jsou pouze pro vozidla s právem přednosti jízdy (hasiči, policie, záchranáři, prezident a další), oranžová upozorňuje na vozidla s nadměrnými rozměry nebo vykonávající práci.

Vládní nařízení dovolují pouze pár výjimek v podobě atestovaného osvětlení, která montujete například na offroady (světelné rampy, mlhovky, dálková světla). U všeho si dejte pozor na zákony silničního provozu, a hlavně nepřesáhněte maximální svítivost  vašeho vozu.

V případě jízdy mimo pozemní komunikace, v terénu nebo na festivalu jsou ozdobné osvětlení legální.

Nedovolené úpravy světel mohou být nebezpečné vám i ostatním účastníkům silničního provozu. Například barevné překryty žárovek nebo světlometů snižují až o 30 procent účinnost světlometu; špatně chlazená žárovka dříve praská; hrozí spálení světlometu; jsou nepříjemné pro protijedoucí řidiče; žádný z nabízených exemplářů není v tuzemsku schválen k  provozu.

Mračítka světel částečně zakrývají činnou plochu světlometů a homologační značky.

Výfuk

Větší potíže s STK čekejte u úprav technického rázu, jako je zásah do konstrukce výfuku. Upravený výfuk může mít vyšší kouřivost a neprojde kontrolou emisních limitů. Neodborná úprava výfuku může mít také negativní dopad na výkon, spotřebu pohonných hmot a celkovou životnost motoru.

Velkou stopkou je odstranění katalyzátoru, filtru pevných částic a namontování upravených tlumičů nebo koncovek výfuku.  Ano, trubka naráz umí střílet plameny a má hlasitý zvukový efekt. Je ale jasné, že auto bez katalyzátoru nikdy nesplní zákonem stanovené emisní limity.

Vhodná cesta vede přes certifikovaného prodejce a sportovní výfuky, které jsou v souladu s předpisy i ekologií.  Tato varianta je sice dražší, ale nehrozí za ni pokuty. V kombinaci s profesionální úpravou motoru je dobrou náhradou za nepovolené modifikace.

Tónování skel

Dodatečné ztmavení skel na vozidle je oblíbená vychytávka, která má své výhody i nevýhody. Jakmile je profesionálně zhotovena, chrání cestující, čalounění, potahy i plasty v autě před slunečním zářením. Přesto má tónování skel svá pravidla.

Jedna z norem dbá na nejmenší povolenou propustnost světla.  U bočního předního okna nesmí celková propustnost světla klesnout pod 70 %.  Po překročení této hranice je úprava vozidla brána jako závada ohrožující bezpečnost provozu.  Čelní sklo nesmí být dodatečně ztmaveno vůbec.

Všem potížím se vyhnete na specializovaných servisech, které používají schválené fólie.  S legálně vylepšenými skly dostanete příslušnou etiketu a osvědčení o úpravě.  Budete tak mít jistotu, že vaše auto splňuje zákonné požadavky.

A co když chceme zrychlit?

Chiptuning

Kvalitní chiptuning navýší výkon vašeho vozu, sníží emise a má pozitivní vliv i na spotřebu.  Důležitý je ovšem kvalitní dodavatel.

Čipové úpravy motoru mohou provádět pouze  ověřené firmy, které mají legální povolení a atestaci. Pokud máte očipované vozidlo ze zahraničí, které nesplňuje české zákonné podmínky, nesmíte ho užívat.

Úprava od kvalitního dodavatele je i ve vašem zájmu.  Špatně provedený chiptuning negativně ovlivní emise vozu, které odhalí příští návštěva STK, a mnohdy i životnost motoru.

Pokud uvažujete o chiptuningu, volte raději motorizace s turbem. U atmosférického motoru je vliv chiptuningu minimální a neekonomický.

Je nutné si ale uvědomit, že vyšší výkon klade  vyšší nároky i na podvozek a především brzdy.

Profesionální závodní jezdci říkají: Vyhrát se dá pouze s autem, které má rychlejší podvozek než motor.