Omylem natankovat benzín místo nafty může představovat značně stresující situaci, která vás dostane do nepříjemného rozpoložení. Nicméně není třeba zoufat, klíčové je si udržet chladnou hlavu a jednat rychle. Proto vám přinášíme užitečné rady, jak minimalizovat potenciální škody na vašem vozidle. Co se tedy stane, když špatně natankujete?
Natankování nesprávného paliva do vozidla je někdy důsledkem pouhé nepozornosti. Přestože jste obvykle pečlivý řidič, který ví, zda potřebuje natankovat benzín nebo naftu, k chybě může dojít, pokud si například půjčujete vozidlo od někoho jiného. Tuto chybu je obtížné identifikovat, protože obvykle není okamžitě viditelná. Důsledky se často projeví až při pokusu o nastartování motoru.
Pokud po chvíli zjistíte, že jste udělali chybu a místo nafty tankujete benzín, okamžitě zastavte a hlavně auto nestartujte. Poté zjistěte, kolik paliva jste skutečně natankovali.
Pokud jste do nafty nalili jen trochu benzínu, můžete situaci snadno zachránit. Většina čerpacích stanic prodává přípravek, který pětkrát zvyšuje mazivost nafty. Nalijte jej podle návodu do nádrže a zbytek doplňte běžnou naftou. Po ujetí dalších sta kilometrů opět doplňte naftu, aby se směs zředila.
Nejbezpečnějším řešením bez rizik je vyprázdnění a propláchnutí nádrže. Nesnažte se sami vypustit palivo nebo provádět složité úpravy, které by mohly způsobit další problémy. Obraťte se na odborníky a autoservisy.
Nestartujte, dokonce ani nezapínejte zapalování, ať se nerozeběhne palivové čerpadlo. Dokonce není dobré ani otevřít dveře řidiče, protože společně s nimi se aktivuje palivové čerpadlo a špatné palivo natáhne do palivového systému. Opět se obraťte na odborný autoservis a nádrž propláchněte. Pokud se do palivového systému dostane benzín. Projevuje se tím, že vozidlo ztratí výkon a motor se vypne. V takovém případě je nutná návštěva servisu za účelem vyčištění palivového systému a výměny palivového filtru, případně dalších dílů palivové soustavy.
Ačkoli je tato situace vzhledem k užší benzínové nádrži méně pravděpodobná, přesto k ní občas dochází. Zejména pokud se tankuje z kanystru.
Pokud tedy tato situace nastane, nafta uškodí benzínovému motoru mnohem více. Bude třeba vyměnit olej, zapalovací svíčky, palivový filtr a v nejhorším případě i katalyzátor nebo benzinovou pumpu. U přeplňovaných motorů s přímým vstřikováním nafta může ucpat vstřikovače, stejně jako palivové vedení.
Oktanové číslo vyjadřuje tzv. „klepání“, jinak řečeno odolnost paliva ve směsi se vzduchem proti samozápalu při kompresi ve válci motoru. Většina čerpacích stanic nabízí paliva se dvěma oktanovými hladinami 95 a 98, ale existují i vyšší. Pokud se vám podaří natankovat benzín označený vyšším číslem, nic se nestane. Pokud natankujete palivo s nižším číslem, situace sice není ideální, ale nijak zásadně to váš vůz nepoškodí. Maximálně pocítíte nižší výkon a vyšší spotřebu paliva.
Ačkoli jsou moderní auta již uzpůsobená na paliva s vyšším podílem biosložky v palivu, obvyklá hranice u benzinových aut je 10 % (benzin E10) a u nafty maximálně 30 % (nafta B30). Benzin E85 (s 85% podílem biosložky) hořet bude, ale auto pojede trochu hůře a hrozí při dlouhodobém používání opotřebení ventilových sedel. Ethanol je totiž „suchý“, nemaže tak dobře jako benzin. Také na sebe váže vodu a jednotlivé díly jsou pak náchylnější na korozi. Ano, povinná biosložka vašemu autu škodí i v pětiprocentním měřítku, natož 85%.
U nafty je to podobné. Stoprocentní bionafta se do moderních osobních aut nehodí, obvykle na ni nejsou vůbec uzpůsobená. Ne snad, že byste nutně museli nechat takovou naftu vypustit, ale dlouhodobý provoz se na ní určitě nedoporučuje.
V případě jakéhokoli problému je vám k dispozici naše servisní síť BestDrive. Mýlit se je lidské a my vám rádi pomůžeme vyčistit nádrž stejně jako vyměnit potřebné díly v případě chybného natankování paliva.